Zagospodarowanie wody deszczowej (potocznie: deszczówka/woda opadowa) polega na tym, że woda która spada na powierzchnię ziemi oraz dachu w postaci opadów atmosferycznych, deszczu, śniegu, rosy jest wykorzystywana na tej powierzchni do podlewania lub celów gospodarczych. Skład wody deszczowej zależy od czystości powietrza, które napotyka podczas opadania; charakteryzuje się dużą zawartością gazów (tlenu, azotu, dwutlenku węgla) i może zawierać pyłki roślin, sadzę, pył przemysłowy, mikroorganizmy a także pewne ilości soli mineralnych. Ze względu na zawartość rozpuszczonego dwutlenku węgla ph wody opadowej wynosi około 6 (odczyn kwaśny).
Woda deszczowa może być także wykorzystana do celów komunalnych oraz przemysłowych, gdzie nie jest wymagana woda o jakości wody pitnej, między innymi do:
Wodę deszczową zbiera się w dopasowane do potrzeb systemy zagospodarowania wód deszczowych i wykorzystuje adekwatnie do potrzeb. Istnieje wiele zalet wykorzystania wód deszczowych w gospodarstwie domowym. Przede wszystkim jest to oszczędność wody pobieranej z sieci wodociągowej, a więc wariant ekonomiczny i ekologiczny. Woda deszczowa przechowywana w dekoracyjnych zbiornikach na deszczówkę oraz w zbiornikach naziemnych przyjmuje temperaturę otoczenia, więc nie jest tak zimna, jak z ujęć głębinowych. Deszczówka sprawdzi się więc doskonale do podlewania warzyw w szklarniach i na grządkach. Woda deszczowa może być wykorzystywana do prania, gdyż zastosowane filtry wody deszczowej wyłapią z niej większe zabrudzenia, a także nie ma konieczności stosowania do prania środków zmiękczających. Pranie w wodzie deszczowej pozwala na zużywanie mniejszej ilości środków piorących, a w pralkach nie występują osady, w tym się kamień. Woda deszczowa jest także korzystniejsza dla skóry wrażliwej i zwierząt domowych.