Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest urządzeniem, które oczyszcza ścieki bytowe pochodzące z budynków, przeznaczone dla jednej lub kilku rodzin w zależności od potrzeby i pozwala na odprowadzenie ich w stanie oczyszczonym do gruntu za pomocą kilku rozwiązań : drenażu rozsączającego, tuneli rozsączających, pakietów rozsączających lub w przypadku biologicznych oczyszczalni studni chłonnych. Przydomowa oczyszczalnia ścieków składa się z osadnika gnilnego, którego wielkość uzależniona jest od ilości mieszkańców, studzienki rozdzielczej (regulującej dopływ nieczystości do systemu doczyszczającego), systemu rozsączającego i przewodów wentylacyjnych zakończonych napowietrzeniem.
Prawidłowo dobrane i dobrze wykonane przydomowe oczyszczalnie ścieków są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych szamb, są tanie i proste w obsłudze, a czas ich funkcjonowania może wynosić kilkadziesiąt lat. Obsługa zbiornika nieczystości komunalnych i ścieków przy standardowym użytkowaniu ogranicza się jedynie do wywożenia osadów raz na rok lub dwa lata i czyszczenia drenażu rozsączającego. Zarówno zbiornik, jak i inne elementy wchodzące w skład oczyszczalni wykonane są z polietylenu o doskonałej twardości i odporności chemicznej, a niska waga osadników ułatwia ich transport i montaż. Zbiorniki umieszczane w gruncie nie wymagają izolacji cieplnej. Ich funkcjonowanie jest możliwe w różnych warunkach klimatycznych.
Pojemność osadnika na ścieki należy dobrać tak, aby gwarantował przetrzymanie nieczystości, przez minimum trzy doby. Pojemność oblicza się, mnożąc liczbę użytkowników, przez 150 litrów (średnie, dobowe zużycie wody na jedną osobę) razy 3 dni.